• Haberler
  • THF
  • Hentbol, Sporda Şiddete Karşı Tek Vücut

Hentbol, Sporda Şiddete Karşı Tek Vücut

Futbol Süper Ligi'ndeki MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrasında müsabakanın hakemi Halil Umut Meler'e karşı uygulanan şiddete tepki olarak, hentbolda hakemler 10 dakika geç düdük çalacak.

Futbol Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında MKE Ankaragücü, Çaykur Rizespor’u konuk etti. Müsabaka karşılıklı atılan gollerle 1-1 berabere sona erdi.

Futbol Süper Ligi'nde MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrası Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ile beraberindekiler, müsabakanın hakemi Halil Umut Meler’e sahanın içinde şiddet uyguladı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, müsabakaların süresiz olarak ertelendiğini duyurdu. Devlet yetkilileri başta olmak üzere spor paydaşları ile sivil toplum kuruluşları yaşanan vahim olayı kınadılar.

'Çirkin Saldırıyı Kınıyoruz'

Türkiye Hentbol Federasyonu da futbol sahalarında yaşanan bu şiddet eylemini protesto etmek amacıyla hentbol hakemlerinin maçlarda 10 dakika geç düdük çalacağını açıkladı.

Yapılan açıklama şu şekilde: "Türkiye Hentbol Federasyonu ve hentbol ailesi olarak, futbol Süper Ligi'nde oynanan MKE Ankaragücü - Çaykur Rizespor karşılaşması bitiminde yaşanan olayları büyük bir üzüntü ve endişeyle takip ettik. Sporun ruhuna ve fair-play'e aykırı bu tarz olayların kabul edilemez olduğunu yineliyor, karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meler'e acil şifalar diliyor, en kısa sürede iyileşmesini temenni ediyoruz. Nedeni ne olursa olsun ve her kimden gelirse gelsin tereddütsüz karşı olduğumuz şiddet, spor alanlarında ivedilikle son bulmalıdır. Türk sporunun tüm paydaşlarının, sporda şiddete karşı birlikte duruş sergilemesi gerekmektedir."

Hakemler Siyah Kol Bandı, Takımlar Pankartla Maça Çıkacak

Açıklama şöyle devam etti: "Bu dayanışma ruhunu yansıtmak üzere acil bir toplantı düzenleyen Türkiye Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar ile; bu hafta oynanacak tüm HDI Sigorta Erkekler Türkiye Kupası ile tüm deplasmanlı hentbol lig maçlarında hakemler siyah kol bantı takacak ve takımlarımız sahaya 'Sporda Şiddete Yer Yok!' yazılı pankartla çıkacak."

Hakemler 10 Dakika Geç Düdük Çalacak

THF: "THF Merkez Hakem Kurulu yaşanılan üzüntü verici olaylar nedeniyle toplanmış, şiddete karşı hakem dayanışmasının sergilenebilmesi adına bu hafta oynanacak hentbol maçlarının, hakemler tarafından 10 dakika geç başlatılmasına karar vermiştir."

Bakmadan Geçme