Telekom Veszprem, Büyük Ustayı Takımın Başına Getirdi

Avrupa'nın en önemli hentbol kulüplerinden Macar Veszprem'in Başantrenörü Xavier Pascual oldu.

Fotoğraf: Getty Images, Europress /AFP/Uwe Anspach

Xavier Pascual Fuertes'in 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren Veszprém Hentbol Kulübü takımının baş antrenörü olacağı resmiyet kazandı. 56 yaşındaki İspanyol antrenör, Telekom Veszprem ile 4 yıllık sözleşme imzaladı.

Xavier ( Xavi ) Pascual Fuertes Kim dir?

Xavi Pascual, kariyerine Barselona takımında oyuncu olarak başladı. Ademar León, Ciudad de Guadalajara ve Octavio Vigo'da takımlarında da hentbol oynadı. 1986'dan 2005'e kadar olan kariyeri boyunca en büyük başarısını Barselona'da elde etti. Katalan ekibiyle 2 İspanya şampiyonluğu, 1 İspanya Süper Kupası ve 1 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadı.

Antrenörlük kariyerine 2009 yılında Barcelona'da başladı ve 2021 yılına kadar burada çalıştı. Bu süre zarfında 11 İspanya şampiyonluğu, 10 İspanya Kupası, 11 ASOBAL Kupası, 10 İspanya Süper Kupası ve 5 Süper Küre ( Super Globe) kazandı. Barcelona ile altı kez Şampiyonlar Ligi finaline çıktı ve bunların üçünü kazandı.  2021'de Barselona'dan ayrıldı, ardından Romanya'ya, CS Dinamo Bucuresti'ye geçti ve burada takımla 3 sezonda 3 lig şampiyonluğu, 2 kupa ve 2 süper kupa kazanma başarısını gösterdi. 2023/24 sezonunda da EHF Avrupa Ligi'nde son dörtlüye ulaştılar ve Flensburg, Füchse Berlin ve Rhein-Neckar Löwen'in arkasında 4. sırada tamamladılar.

Kulüp takımlarının yanı sıra, önce 2016-2018, ardından 2021-2024 yılları arasında olmak üzere iki dönem Romanya erkek milli takımını yönetti.

Barcelona'nın başında iken Hentbolhaber.Net olarak özel bir röportaja imza atmıştık.

İşte O Röportaj:

https://www.hentbolhaber.net/pascual-en-buyuk-hedefim-bir-sonraki-mac/3771/

 

Bakmadan Geçme